Skip links

دوربین های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ و بازبینی ویدئویی

بازبینی ویدئویی در جام جهانی ۲۰۱۸ توسط فیفا تایید شد!! دوربین های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ چه دوربین هایی هستند و با چه کیفیتی؟

در طی اطلاعیه ای فیفا اعلام کرد که ویدئوی مسابقات فوتبال در جام جهانی با وضوح ۴k ضبط میشوند.

براساس اظهارات جدید فیفا تمامی مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه قرار است بصورت ویدئوهایی با وضوح ۴K HDR  و صدایی فراگیر ضبط شوند.همچنین در برخی مسابقات ،ویدئو قرار است از نوع ۳۶۰ درجه VR  باشد.

در بیانیه اخیر فیفا گفته شده که برای اولین بار در تاریخ قصد دارد  که برای ماندن در مجموعه پیشروان این صنعت ، دوربین های جام جهانی فوتبال ۲۰۱۸ تمامی ۶۴ مسابقه فوتبال را با وضوح UHD  و با استفاده از قابلیت HDR ضبط و پخش نمایند.و این ویدئوها با چند فرمت متفاوت از جمله UHD HDR  و یا ۱۰۸۰i  یا ۱۰۸۰p در دسترس همگان قرار میگیرند.

امکان جدیدی در بازی های جام جهانی ۲۰۱۸ ایجاد شده و آن هم بازبینی ویدئویی صحنه ها در مسابقات فوتبال است ، فیفا (FIFA)فناوری video assistant referees  یا var را در مسابقات ۲۰۱۸ تایید کرد این فناوری یعنی بازبینی ویدئویی بازی های فوتبال مدت کمی است که مورد توجه و استفاده قرار گرفته و استفاده از این فناوری در لحظه هایی مانند پنالتیهای مشکوک ،گل و اتفاقات دیگری که منجر به پنالتی یا گل میشوند مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربين هاي جام جهاني فوتبال 2018 - بازبيني ويدئوييهمچنین در مواقعی که داور با کارت قرمز بازیکنی را اخراج میکند هم این فناوری مورد استفاده و مفید است.و این فناوری بشرطی که بطور صحیح استفاده شود باعث برقراری عدالت بصورت بهتری می شود .البته این فناوری مانند شمشیر دولبه باعث زیرسوال بردن تصمیمات داوران می شود.

این فناوری مخالفانی دارد که میگویند اتلاف وقت زیادی دارد و وقفه طولانی در بازی ها ایجاد می کند.همچنین انتقاداتی راجع به محل بازبینی ویدئوها وجود دارد که امکان نفوذ بیرونی در تصمیمات داوران بوجود آید.