Skip links

اشتباهات رایج تنظیمات دوربین که حتی ممکن است حرفه ای ها هم ندانند

نکاتی در مورد اشتباهات رایج تنظیمات دوربین که گاهی حرفه ای ها هم نمیدانند:

یکی از سخت ترین قسمت ها برای عکاس شدن ،تسلط بر تنظیمات دوربین است .هیچ تنظیم دوربین یکتایی برای برای همه ی موقعیت ها وجود ندارد و شما باید تنظیمات خود را با هر صحنه جدیدی سازگار و تنظیم نمایید و مطمعن شوید که عالی است.

بعنوان یک عکاس تازه کار تنظیمات دوربین ضعیف یا اشتباهات شما میتواند شانس شما برای گرفتن عکس های زیبا پایین می آورد.اگر بتوانید زمانی را برای یادگیری این اشتباهات وچگونگی اصلاح آنها صرف کنید ،متوجه پیشرفت در عکاسیتان میشوید.

در برخی موارد شما متوجه خواهید شد که هنوز هم برخی عکاسان حرفه ای مشکلات تنظیمات دوربین را دارند .در این مقاله با آن ها آشنا میشوید :

این مقاله برای افرادیکه عکس های واضح ترو با کیفیت بیشتر بوسیله تنظیمات دوربین خود می خواهند ،مفید خواهد بود.

اگر شما هنگام استفاده از تنظیمات دوربین حدسی کا کرده اید،این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بهترین راه را برای پیشگیری از مشکلات بیاموزید و یک گام در عکاسی پیشرفت کنید.

۴ مورد از اشتباهات رایج تنظیمات دوربین  :

۱-استفاده از سرعت شاتر پائین:

بسیاری از تازه کاران این اشتباه را انجام می دهند و یکی از رایج ترین اشکالات تنظیمات دوربین است.شما بایستی  لرزش دوربین خود را متعادل سازید به اینصورت که مطمعن شوید سرعت شاتر دوربین سریعتر از فاصله کانونی لنز است.

به عنوان مثال، هنگامی که شما با یک لنز ۵۰ میلی متری عکسبرداری می کنید، شما باید یک سرعت شاتر ۱/۵۰ یا سریعتر داشته باشید و تصویر شما واضح است.

وقتی که شما لنزهای تله با زوم (بزرگنمایی)بالا استفاده میکنید ،سرعت شاتر را نسبت به لنز بالا ببرید. به عنوان مثال، یک لنز  ۳۰۰ میلی متری نیاز به ۱/۳۰۰ بر ثانیه  از سرعت شاتر دوم برای جلوگیری از گرفتن عکس های تار دارد.این روش حتی بازدارنده لرزش های کوچک دوربین است.

توجه داشته باشید شما نیاز به سرعت شاتر بالا ،بعنوان مثال ۱/۲۵۰۰ ثانیه برای فریز کردن اجسام در حال حرکت مثل ماشین و موتور نیاز است.

۲-استفاده از ایزو (ISO)(میزان حساسیت به نور)  پایین:

برخی عکاسان تصور میکنند هنگام استفاده از دوربین دیجیتال ،باید از ایزو پایین استفاده کنند .آنها نمیدانند که بسیاری از دوربین های اولیه بعلت صدای زیاد از ایزو بالا استفاده میکنند. دوربین های پیشرفته تر این روزها این خطا را تصحیح کرده اند و اکنون می توان با کیفیت باورنکردنی  ISO 800، ۱۶۰۰، ۳۲۰۰ و حتی با استفاده از دوربین دیجیتال خود ۶۴۰۰ عکسبرداری کرد.

استفاده از ایزو به اندازه کافی بالا ،شات شما بسیار راحت تر می شود .با این حال، قاعده ی انگشت شست این است که ایزو خود را تا حد ممکن کاهش دهد، زمانی که آن را در یک سه پایه پایدار نگه می دارد و هنگامی که شما در حال عکسبرداری دستی هستید، آن را افزایش دهید.

۳-استفاده از نقطه فوکوس اشتباه :

سه نفر از هر ۶ عکاس تازه کار هنگامیکه شروع میکنند این اشتباه را دارند.بیشتر عکاسان تازه کار تمرکز خود را کاملا روی دوربین میگذارند. انجام این کار باعث می شود که دوربین روی نقطه اشتباه تمرکز کند  که منجر به خراب شدن تصاویر شما می شود. نگران نباشید و روی موضوعی که در ذهن دارید، تمرکز کنید .

یکی دیگر از وضعیت های مشابه اینست  که اکثر عکاسان تازه کار فکر می کنند که آنها می توانند به راحتی هر چیزی را در f / 1.4 با یک لنز ۵۰ میلی متری f / 1.8 یا f / 1.4 عکسبرداری کنند.شما اگر خوش شانس باشید عکس های خوبی با f /1.4  خواهید داشت.

۴-  استفاده از تثبیت کننده تصویر هنگام استفاده از سه پایه

اکثر عکاسان تازه کار که سعی میکنند محتاط باشند این کار را زیاد انجام می دهند.هنگامیکه شما از دستی دوربین خود استفاده میکنید تثبیت کننده تصاویر برای تصاویر واضحتر طراحی شده.حتی ممکنه با استفاده از سه پایه نتیجه نتیجه برعکس بگیرید.

یادتان باشد هنگام استفاده از سه پایه تثبیت کننده تصویر را خاموش نمایید.